Čarování na svatého Ondřeje

27.11.2018

 

30. listopadu mají svátek všichni Ondřejové. Málokdo však dnes již ví, jaké tradice se s tímto dnem spojují. Tato noc je považována za jednu z nejmocnějších nocí roku. Je čas na věštby a magii na téma lásky a partnerství. 30. listopadu je magická noc, kdy kouzla a věštění prozrazují budoucnost.

Sv. Ondřej se narodil na břehu Galilejského jezera. Byl učedníkem Jana Křtitele. K Ježíšovi přivedl i svého mladšího bratra Šimona – Petra a stal se jedním z jeho prvních učedníků. Působil v Malé Asii, u Černého moře. Byl prvním byzantským biskupem. Podle legendy byl ukřižován v Acháji na kříži ve tvaru písmene X. Takovému kříži se proto říká svatoondřejský kříž. Svatý Ondřej je patronem Rumunska, Ukrajiny a Skotska. Jako rybář se stal se svým bratrem svatým Petrem patronem rybářů, horníků,  provazníků.

Svatý  Ondřej je považován za ochránce všech zamilovaných a nevěst. Prý právě na jeho svátek mohou dívky poznat svou budoucnost. Všechny tradice, které dnes máme spojené se Štědrým dnem jsou vlastně původu ondřejského. Na Štědrý den je přesunula církev, která chtěla advent oprostit od pohanských zvyků.

Dívky si na sedm lístků napsaly jména sedmi chlapců a večer lístky daly pod polštář. První lístek, který ráno otočí, prozradil jméno chlapce, který je dívce souzen.

Říká se, že co se v tuto noc zdá, to se zcela jistě vyplní.

Můžeme zkusit i věštění z kávy, nalévání roztaveného vosku do vody, věštění z vosku, můžete číst budoucnost z karet nebo kostek. Házelo se střevícem (stejně jako dnes až na vánoce).

Nečarovalo se ale pouze na lásku a „o ženicha“. Velká část rituálů byla zaměřena na ochranu před démony a zlem nastupující zimy. Věštění se provozovalo od Ondřeje až do Tří králů.  

Můžeme si vyzkoušet jednoduchý způsob hádání podle hrnečků. Pod hrnky se vložily předměty a hadači je postupně odkrývali. Hlína znamenala smrt, hřeben nemoc, prsten svatbu….

Lilo se i olovo do vody. Tento zvyk si dnes spojujeme spíše s vánocemi. V tento den ale děvčata hádala podle odlitků povolání ženicha.

30. listopadu je již v pátek, zkusíte si provést některý z rituálů, které mohou prozradit budoucnost?