Co se děje na hřbitově ve Velharticích?

3.7.2018

Dnes Vás pozveme na výlet na Šumavu a podíváme se na gotický hrad založený na přelomu 13. a 14. století. Naším cílem je hrad a zámek Velhartice.

Velhartice byly rodovým sídlem pánů z Velhartic, Bušek starší a po něm i jeho syn Bušek mladší byli oblíbenými a věrnými komorníky krále a císaře Karla IV. Za života těchto dvou mužů se hrad dočkal největšího rozkvětu. V 15. století byly na hradě dokonce ukryty korunovační klenoty. V 17. století byl k hradu přistaven renesanční palác a pivovar. Za zmínku stojí světově unikátní kamenný most se čtyřmi oblouky, který spojuje hrad s věží Putnou.

My se však blíže podíváme na přízraky a zjevení, které se na hradě objevují. Velhartice mají svou bílou paní. Prý se jí stala paní Hradecká z Velhartic, zemřela při porodu a od třetího dne po své smrti se objevovala u kolébky své dcery Elišky. Když Eliška z hradu odjela, začala se bílá paní zjevovat u zadní gotické branky.

V 17. století patřily Velhartice španělskému generálovi Martinu de Hoef Huertovi. Vypráví se, že nepřestával rozmnožovat své bohatství a zatoužil i po louce, která patřila sirotkům. Ti si netroufli pánovi prodej odmítnout a generál ji od dětí koupil za hrnec sladké kaše. Děti prodej louky oplakaly. Vždy, když pak chtěli noví majitelé louku pokosit, spustil se déšť a seno odplavil. Louce se začalo říkat Deštivá.

Podle pověsti jsou pod hradem ukryty podzemní tajné chodby, které vedou až k řece. Prý tam měli velhartičtí páni ukryté své poklady.

Při návštěvě Velhartic nemůžeme vynechat prohlídku tajemného velhartického hřbitova. Malý hřbitůvek stranou od Velhartic, z jedné strany obklopen lesy, z druhé poli. Uprostřed hřbitova je kostel Máří Magdalény. Na kostelním štítu vystupuje tvář neznámé dívky. Nikdo neví, kdy se záhadný obličej na štítu objevil. Někteří tvrdí, že po nehodě před 15 lety, kdy o život přímo na silnici u hřbitova přišla mladá dívka. Jenomže podle jiných pamětníků je obraz na štítu mnohem starší. Jeden starousedlík tvrdí, že obličej na štítu sleduje již přes 40 let, tedy ještě před nehodou. Když v 90. letech kostel opravovali, obličej na krátko zmizel, po nějaké době však zase vystoupil na povrch.

Jiná teorie přisuzuje existenci dívčí tváře skutečnosti, že na místě kostela dříve bylo obřadní keltské pohřebiště, kde Keltové vykonávali kultovní oběti a vyvolávali duchy svých předků. Později se tu prý satanisté pokoušeli vyvolávat ďábla a oživovat mrtvé. Kdysi, když byl ještě místo současného kostelíku na hřbitově dřevěný kostel, velhartickým údolím projížděla karavana, kterou přepadli zbojníci z okolních lesů. Ženy a děti se ukryli v kostele, zbojníci kostel zapálili a všichni uvnitř uhořeli. Na základech bývalého dřevěného kostelíku pak byl postaven současné kostel Máří Magdalény.

Události na hřbitově prý popsal Erben ve své baladě Svatební košile - nebožtík si přišel pro svou milou. Citliví jedinci prý v jednom rohu hřbitova dokážou vycítit negativní energii, prý v tom místě přenášel nebožtík přes zeď svou milou.

Na některé návštěvníky hřbitov nepůsobí nijak zvláštně, někomu se tam i líbí. Jsou však tací - a není jich málo - kteří tvrdí, že na hřbitově je velice silná negativní energie, zlá a lidskému zdraví nebezpečná. Zajdete se na hřbitov při návštěvě Velhartic podívat nebo se mu raději vyhnete?