Když se den změní v noc

9.5.2019

Představte si, že se ráno probudíte, uvaříte si ranní kávu a chcete si přečíst noviny, jenže se náhle setmí. Úplně setmí. Je nutné rozsvítit světla a pocit večera i noci je tím dokonaný.

Tohle se opravdu stalo – za devět dní, přesně 19. května, tomu bude 239 let, co se den změnil v temnotu a lidé se začali obávat konce světa. Událost se stala na území Nové Anglie, tedy na severovýchodní části Severní Ameriky. Postupně se začalo stmívat mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne a tma trvala až do poloviny následující noci. Tma se lišila svojí intenzitou a trváním. V domech se rozsvítily svíčky, v přírodě utichli ptáci, slepice se vrátily na hřad, květiny se zavíraly.

Zanechalo se svědectví očitého svědka, který tvrdil, že list bílého papíru vzdáleného několik centimetrů od oka byl stejně neviditelný jako nejčernější samet.

Čím byla temnota způsobena? Na obloze žádné mraky nebyly. Byla jasná, bez mráčku, když se bez očividného důvodu setmělo. Jedna z hypotéz náhlé setmění vysvětluje obrovským požárem, hustá oblaka dýmu se dostala vysoko do atmosféry a zahalila Slunce stovky kilometrů daleko. Nebo se jedná o kouř a dým z vybuchujících sopek? Příznivci paranormálních jevů navrhují působení červích děr, vznik spontánně vznikajících brán do jiných dimenzi, skrze kterých procházejí démoni a jiné entity. Ve hře jsou dle ufologů samozřejmě i mimozemšťané. Budeme někdy znát pravdu?

Zajímavá je i skutečnost, že událost v Nové Anglii byla sice první, ale zdaleka ne poslední. Podobnou zkušenost s temným dnem měli i ve Francii, na Blízkém východě, horolezci v Himalájích a několikrát i  Londýně. Temný den z roku 1780  je však velice dobře zdokumentován.

Až tedy zítra ráno přivítáte nový den, neberte jako samozřejmost, že se bude stmívat až večer. Temnota někdy může přijít mnohem, mnohem dřív.