Kde potkáte čarodějnice?

26.4.2018

Již příští týden nás čeká Filipojakubská noc a pálení čarodějnic. Říká se, že právě o Filipojakubské či Valpuržině noci jsou rejdy čarodějnic největší. Víte, kde máte největší šanci potkat pravé čarodějnice?

Když pomineme například americký Salem a zůstaneme v českých luzích a hájích, tak určitě mnohé napadne Šumpersko a čarodějnické procesy s neblaze proslulým inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Čarodějnice se však nevyskytovaly pouze na Petrových kamenech. Podobné slety se konaly například i na vrchu Čaroděn nedaleko Slavkova u Brna, tam bylo prý i několik čarodějnic upáleno. Na Boubíně na Šumavě sídlil prý jeden z největších čarodějů země - Žídek. Čarodějnice se slétávaly i na zřícenině hradu Choustník, kde je na nádvoří hluboká studna, o které se říká, že je shromaždištěm čarodějnic z okolí. Vyhlášeným místem sabatů byl např. Větrný kopec u Jemnice nedaleko Dačic, Lysá hora, Plešivec, Radhošť a mnohé další. Místem sletů však nebyly jen kopce, často setkání probíhala na křižovatkách cest, na poli nebo na louce. 

Některé čarodějnice známe i jménem - v Brně, v domě č. 16 žila Johanka - dívka, která se zabila skokem do studny poté, co ji obvinili z uhranutí mládence. Studna mimochodem stále u domu stojí, dodnes se nepodařilo prozkoumat hloubku a stáří. V Českém Krumlově před staletími žila Annabella, bylinkářka a čarodějnice. Znám je i dům, kde bydlela. Na Lysé hoře zase přebývala čarodějnice Hana, která se prý i dnes zjevuje lidem v podobě velkého hada.  

Samostatnou kapitolou je pak povídání o žítkovských bohyních, ženách z kopanic na Moravském Slovácku. Zmínky o první ze žítkovských čarodějnic se objevují již v roce 1630, jednalo se o Kateřinu Shánělku z Luhačovic, která byla za čarodějnictví upálena. V okolí obce Žítková po staletí žily ženy znalé nejrůznějších čarodějných postupů. Většinou ostatním pomáhaly, ať již se týkaly jejich rady zdraví, rodiny, majetku. Některé z nich uměly i věštit, to žádal po bohyních například i šéf tajné policie a říšský vůdce SS Heinrich Himmler. Ten bohyně navštívil několikrát ve 40. letech.

Skutečnost, že čarodějnictví zdaleka nepatří jen do minulosti dokazuje i fakt, že mnoho žen se k čarodějnictví hrdě hlásí i dnes. Pomocí bylin a magie bojují s problémy duše i těla. I tady jsou známá jména - například česká spisovatelka Petra Neomillnerová nebo Dagmar Kludská. 

Pokud i vy máte pozitivní vztah k čarodějnictví, nemusíte svou vášeň pro magii tajit jako v temných dobách středověku, kdy by hrozilo upálení na hranici, ale můžete si Valpuržinu noc pořádně užít.

A vy, kteří snad máte obavy před rejdy podivných bytostí v poslední dubnovou noc, sledujte naše stránky. Těsně před 30.4. vám prozradíme některé z tipů, jak se před útokem entit bránit.