Kdo byla madam Lenormand?

25.3.2019

Každý, kdo se trochu zajímá o esoteriku, zřejmě již slyšel o kartách Lenormand. Jedná se o světoznámé vykládací karty, používané kartářkami v desítkách zemí světa. Jsou určitou protiváhou k neméně oblíbeným tarotovým kartám. Některé kartářky právě těmto kartám dávají přednost, je ale pravdou, že každému vyhovují karty jiné a podstatné je hlavně to, jaké karty právě k vám „promlouvají“.

Proč se karty jmenují Lenormand a po kom vlastně? Marie Anne Adelaide Lenormand se narodila  27.5.1772 v Alenconu ve Francii a zemřela 25.6.1843 v Paříži. Narodila se v rodině zámožného obchodníka, neměla však zrovna šťastné dětství. Již jako malá musela nastoupit do benediktinského kláštera. Útěchu ve světě přísných a tvrdých klášterních pravidel nachází ve svých předpovědích. Již za svého pobytu v klášteře věští před řádovými sestrami konec matky abatyše. Její proroctví se brzy plní a to včetně jména nástupkyně. Mladá dívka z kláštera odchází, zamíří do Paříže, kde se zpočátku živí jako prodavačka. Současně však nenechává ležet ladem svůj dar a předpovídá budoucnost všem, kdo mají zájem. Spřátelí se s místními šlechtici a zaplete se do výzvědné služby a špionáže. Podobná činnost neunikne pařížské policii a nejvyšším mužům Francie. Madam Lenormand v té době již provozuje vlastní kancelář veřejné písařky. Oficiální psaní na zakázku má však pouze zastřít hlavní činnost, kterou je provozování věštectví.

Cílevědomá žena se spřátelí s císařovnou Josefínou, ta se po čase nejen stává závislou na jejích věštbách, ale ještě jí doporučuje svým přátelům. Není tedy divné, že k proslulé věštkyni zamíří i císař Napoleon. Ten se časem řadí mezi přátele slavné kartářky, přesto však některé její věštby týkající se jeho osoby, bere s rezervou. Bohužel i tu, kdy madam Lenormand předpovídá císaři vyhnanství na ostrově Svatá Helena. Věštbě se císař vysměje a následně dá věštkyni zatknout. Jak často si asi potom na věštbu vzpomene, když se vize stane skutečností.

 Kromě Napoleona mají zájem o věštby i další významní muži Francie – Maxmilien Robespierre (za nepříznivé věštby dává věštkyni několikrát zatknout, přičemž poslední vizí je předpověď spiknutí)nebo Jean – Paul Marat (předpovídá mu násilnou smrt, i on nechá vědmu zatknout a předpovědi nevěří, zdali si pak stačil na madam Lenormand vzpomenout, když ho v jeho vlastní koupelně dýkou usmrtila royalistka). Po Napoleonově pádu odešla do Belgie, i tam provozovala věštectví a i tam byla několikráte uvězněna – byla mimo jiné obviněna i z promlouvání k duchům. Následně putovala po celé Evropě, působila ve Vídni, Petrohradě i v Benátkách. Nakonec si předpověděla vlastní smrt – tady se ale netrefila, podle své vlastní předpovědi měla svět opustit ve 124 letech, zemřela již v 71 letech.

Karty madam Lenormand však stále žijí. V současné době existuje několik verzí karet, které se liší po grafické stránce, obsahová je však stejná. Pařížská Sibyla, jak se někdy Marii – Anne- Lenormant říká, nám tak zanechala věštecký nástroj, který nám může odpovědět prakticky na cokoliv. Nejdůležitější je přesně a jasně zvolená otázka. Nikdy však nezapomeňte, že ať už karty odpoví cokoliv, ať upozorní na jakékoli překážky, záleží vždy na člověku, jakou cestu si vybere. Karty jsou pouze rádci a kartářky jejich prostředníky, zodpovědnost za své činy si však každý člověk nese sám.