Kopřiva - královna bylin

5.4.2018

Počasí se konečně umoudřilo a venku máme již opravdové jaro. Mezi zelenající se trávou můžeme najít i mladé lístky kopřivy. Říká se, že kopřiva je královnou léčivých bylin a patří k nejvíce léčivým rostlinám u nás. A velká výhoda této léčivky je i skutečnost, že se nechá využít prakticky celá rostlina - od oddenků až po květy.

Ve formě čajů pomáhá bojovat s bolestmi hlavy, podporuje správnou funkci slinivky břišní, čistí krev. Skvěle zabírá při detoxikační kůře. Má blahodárný vliv na ledviny a močový měchýř. Pokud vás trápí řídké a zničené vlasy, propláchněte je vždy po umytí odvarem z kopřivy. Ve formě obkladů kopřiva vyléčí i kožní potíže. Pomůže při hojení drobných odřenin a lehkých popálenin. Nálev zabírá rovněž proti aftům a jako kloktadlo na bolesti v kru.

Detoxikační čaj z kopřivy

Smíchejte malou hrst čerstvých natrhaných lístků s litrem horké vody a asi 3 minuty povařte. Směs následně odstavte a nechte ještě 10 minut louhovat, poté tekutinu slijte a v průběhu dne pijte

Polévka z kopřivy

4 hrstky kopřiv zalijte horkou vodou a 5 minut nechte stát, aby změkly. Pak kopřivu rozmixujte, nalijte do litru slané vařící vody, přidejte kmín a zahuštěte jíškou. Nechte vařit 10 minut. Polévku můžete zjemnit žloutkem rozkvedlaným v troše mléka, opepřete, osolte, přidejte petržel nebo trochu libečku. Na ozdobu můžete doplnit lístky z horního konce kopřivy.

Kopřiva není jen rostlina léčivá, ale i magická. Je to mimořádně silná obranná bylina. Hodíte-li jí do ohně, odpudí veškeré zlo. Pokud ji nosíte u sebe společně s řebříčkem, utlumuje strach a zvyšuje sebevědomí. Kopřivou naplněný sáček dokáže odrazit prokletí. A věděli jste, že podle staré pověry rozkvete po spálení kopřivou láska toho, koho si popálený nebo popálená přeje? K tomu je však třeba vykopat kopřivu i s kořeny v pátek při východu slunce. Jednodušší způsob přivolání lásky pomocí kopřivy je spálení suchých kopřivových listů. 

A kopřiva má i ryzce praktické využití - například kytička sušených kopřiv pověšených v místnosti zahání mouchy.