Magie Vánoc

30.11.2016

Víte, jaké zvyky, pověry či rituály se vztahují k adventnímu období? A víte, které z těchto zvyků sahají až do keltských dob? Některé z nich jsou Vám již určitě známé, například společná štědrovečerní večeře či pouštění skořápkových lodiček. Jiné Vás však mohou překvapit. Zastavte se na minutku s námi a podívejte se na některé z těchto překvapivých zvyků, jež Vám mohou poodhalit roušku budoucnosti.

A jaké vánoční zvyky se v rodinách dodržují? Někdo by za nic na světě nevstal od štědrovečerní hostiny, v jiné rodině si zase nedovedou představit vánoce bez lití olova, rozkrajování jablíček nebo zpívání koled.

Je však také mnoho zvyků a rituálů, které naši předkové běžně dodržovali, avšak dnes již upadly v zapomnění. Většina i dnes dodržovaných zvyků má navíc kořeny již v době starých Keltů. Od nich třeba pochází tzv. vánoční poleno, které hospodář získal z vlastního stromu nebo darem. Přinesl jej do domu, kde bylo ozdobeno jmelím a cesmínou, polito pivem a zapáleno. Popel z polena se poté zahrabával do půdy a přidával do krmení domácích zvířat, aby byli požehnaní Sluncem, které hořící poleno představovalo.

Dodržujete tento zvyk? A co takhle již zmiňované pouštění pouštění skořápkových lodiček? Víte, co Vám chování lodičky naznačuje do budoucna? Že víte? A víte opravdu vše? Když se lodička dotýká při plavbě jiné lodičky, znamená to lásku a přátelství nebo výhodnou obchodní spolupráci. Pokud se zase lodička dostane do kruhu uprostřed ostatních lodiček, potřebuje její majitel ochranu a pomoc. Ale co když se lodička potopí? Myslíte, že to značí něco hrozného? Nelekejte se, ve skutečnosti to tak není...

Co to však znamená? O tomto a nejen o tom se dozvíte více na námi pořádaném semináři Magie Vánoc.