Mikulášská tradice

4.12.2018

Dneska jsme trhali větvičky Barborky a zítra už nás čeká návštěva Mikuláše s pekelným a andělským doprovodem.  Proč vlastně Mikuláše doprovází zrovna čert? A proč vůbec Mikuláš chodí? Kde má tradice Mikulášské nadílky své kořeny?

Svatý Mikuláš je skutečnou postavou z dávné historie. Narodil asi v roce 270 v Lýkii (dnešní Turecko).V roce 300 působil jako biskup v Myře. Byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul svou štědrostí k potřebným, byl zachráncem nespravedlivě obviněných, pomáhal lidem, kteří se ocitli v nouzi. Traduje se mnoho pověstí z jeho života. Asi nejznámější je příběh tří sester, jejichž chudí rodiče byli v tak zoufalé situaci, že děvčata dali do nevěstince, aby si vydělaly na věno, v některých podáních měly být dokonce prodány do otroctví. Mikuláš je zachránil před znesvěcením, protože každé dívce tajně věnoval pytlík se zlaťáky. Mikuláš rozdal své dědictví po zemřelých rodičích chudým a nemocným lidem. Zemřel 6. prosince někdy v polovině 4. století. Svatý Mikuláš je patronem námořníků a rybářů, převozníků a dětí. Jeho ostatky jsou uloženy v kryptě chrámu sv. Mikuláše ve městě Bari. Legenda říká, že i po své smrti každý rok o Vánocích obcházel obydlí chudých a kladl dětem u dveří pozlacená jablíčka a ořechy.  Tradice mikulášské nadílky se zachovala do dnešních dnů a každoročně se na ni těší děti i dospělí. Svátek sv. Mikuláše si připomínáme 6. prosince, tento den Mikuláš zemřel. Skutečnost, že Mikuláš a jeho doprovod chodí v předvečer jeho svátku, tj. 5. prosince, vychází z historických zvyků. Dříve oslavy všech svátků začínaly v jejich předvečer, aby byl následující sváteční den klidný. Tradice nošení dárků vznikla v 10. století při tzv. biskupských hrách jako reakce na štědrost skutečného Mikuláše. U nás se tento zvyk rozšířil asi ve 14. století.

Mikuláš nejdříve naděloval sám. Teprve později se k němu přidal čert s andělem. Proč právě čert? Podle pověsti se Mikuláš utkal se samotným ďáblem a ten jen v podobě čerta dodnes pokorně doprovází. Zatímco v našich končinách dělá společnost sv. Mikuláši většinou jen několik čertů, obvykle dokonce pouze jeden, v sousedním Rakousku mají tradici pekelných průvodů i několika set čertů najednou. O minulém víkendu vyšlo peklo do ulic v moravské metropoli. Ale Mikuláše bychom v průvodu marně hledali. Anděl – bílý i černý - však nechyběl ani tam. Brňáky děsilo více jak dvěstě pekelníků s velkými rohy, oblečených do pravých kůží, s rachotícími řetězy. Můžeme jen doufat, že žádný hříšník v pekle neskončil.

Až k vám zítra přijde Mikuláš s naším českým čertiskem, vzpomeňte si na muže, který je příčinou téhle krásné tradice.

  

Zdroj: https://hobby.idnes.cz/mikulas-maska-cert-tradice-andel-da4-/hobby-domov.aspx?c=A171204_143256_hobby-domov_mce

Zdroj: http://www.mojebrisko.cz/svatecni-tradice-mikulas-andel-a-cert/3495