PĚŠKY NEBO KOLEM, HLAVNĚ HURÁ ZA TAJEMNEM ... propast Macocha

22.7.2018

V dnešním prvním díle našeho tajemného putování Vás zavedeme přes trasu dlouhou 6,3 km na dobře známé místo v Moravském krasu, které ročně láká řadu sebevrahů. Nemáme tedy na mysli nic jiného než propast Macochu.

Putování zahajujeme na parkovišti "Macocha" kousek od informačního centra překvapivě s názvem Macocha :-), v němž si lze vyzvednout - doporučujeme předem rezervované - vstupenky. Cena parkování není nijak závratná, jde o pouhých 50,- Kč na celý den, tudíž si toulky místem můžete vychutnávat bez stresu, že Vám vyprší parkovné. Cena vstupného do Punkevní jeskyně se liší podle toho, jak dlouhou trasu plavbou na lodičkách si zvolíte. Cenové rozmezí se pohybuje od 110 - 180,- Kč za osobu. Pěší turistické cesty v okolí Macochy jsou samozřejmě zdarma.

Od vyzvednutí vstupenek Vás do prohlídky jeskyně bude dělit ještě cesta před její vchod. Tuto trasu můžete buďto zdolat lanovkou, kdy Vás jedna jízda vyjde na 70,- Kč na osobu nebo se vydáte stejně jako my, tzv. "po svých", kdy se po délku cca dvou kilometrů (procházka kolem 30 minut) budete kochat nádhernou a nepoškozenou místní krajinou. Cestou navíc můžete navštívit Horní a Dolní můstek propasti Macocha.

A zde se již dostáváme k prvním tajemným zmínkám ... Již k samotnému názvu propasti nás totiž zavádí jedna z řad starých pověstí o maceše, která chtěla do propasti, pod záminkou sběru jahod, svrhnout svého nevlastního syna. Ten se však jako zázrakem zachránil o větve husté borovice, a díky jeho nářku jej nalezl jeho vlastní otec, který mu s ostatními sedláky pomohl ven. O tom však již macecha nevěděla. Od hrůzného činu bloudila po lese a jako štvaná si uvědomovala, co provedla. Nakonec ji svědomí dohnalo a sama do propasti skočila. U skoku do propasti však nezůstala jen ona. Dobrovolně touto cestou jen od počátku 30. let minulého století ukončilo svůj život více než 85 lidí. Zajímavé je, že těla řady sebevrahů se při pádu uhodí o nenápadný kámen, který bez milosti ukončuje jejich život. Tento kámen se nazývá Kamenem sebevrahů a je možné jej při prohlídce propasti spatřit. Též je zajímavé, že v dřívějších dobách, kdy člověk takto ukončil svůj život a kdy ještě nebyl na dno Punkevní jeskyně umožněn pěší přístup, byly jeho ostatky vyzvednuty tzv. "Vytahovačem mrtvol". Jednalo se o člověka, který se musel lanem spustit dolů do propasti, posbírat ostatky nebožtíka a dostat je zpět na zemský povrch. Mezi nejznámější vytahovače mrtvol z propasti Macocha patřili pan Martin Kala a pan Josef Nejezchleba. Není také bez zajímavosti, že se počet sebevrahů mění v cyklech. Jsou roky, kdy několik let po sobě neukončí tímto způsobem život jediný člověk, a poté nastane období, kdy za jediný rok ukončí v Macoše život osob několik. Co však láká tolik lidí ukončit život právě na tomto místě? To bohužel dodnes není známé a my jen věříme, že období bez skokanů vydrží co nejdéle...

Před vstupem do jeskyně Vás již ve stanovený čas přivítá průvodkyně. Doporučujeme se teple obléci, teplota v jeskyni je totiž kolem 8°C. Naše zvolená prohlídka trvala celkově cca 60 minut, kdy část byla po souši (40 minut) a část na vodě (20 minut). Během putování se dozvíte řadu zajímavých informací, což Vám však nebudeme prozrazovat a raději Vám doporučíme ji přímo navštívit. Můžeme Vám ale prozradit, že prohlídka opravdu stojí za to a na krásné scenérie jeskyních prostor, dna propasti a jízdy lodičkami budete dlouho vzpomínat.

Od vstupu do jeskyně jsme se po prohlídce vydali, opět pěšky do nedalekého Skalního mlýna, který je vzdálený cca 1,7 km. Tuto vzdálenost, nejen pokud máte děti, můžete zdolat i pomocí vlakové soupravy, kdy Vás jedna jízda vyjde opět na 70,- Kč. Ve Skalním mlýně se můžete, krom prohlídky Domu přírody Moravského krasu, také občerstvit v řadě místních restaurací i rychlých občerstveních. Po žluté turistické trase Vás pak dělí již jen 2,6 km mírného stoupání zpět k parkovišti, což se dá překonat do zhruba 40 minut.

Pěší túru za tajemnem jsme si opravdu moc užili a už teď se těšíme na další společná tajemná putování :-).

Zdroje: www.punkevni-jeskyne.cz ; www.propast-macocha.cz ; www.mapy.cz