Svatá Lucie

12.12.2018

13. prosince má svátek svatá Lucie. Lucie žila ve 2. století na Sicílii. Svůj život chtěla zasvětit Bohu, s tím ale rodiče nesouhlasili a domluvili sňatek, protože ji chtěli výhodně provdat. Lucie však všechny nabídky odmítala, jednou si prý dokonce propíchla oči, aby odradila svého ženicha. Zrak jí byl sice vrácen, ze svatby sešlo, ale odmítnutý mladík ji udal jako tajnou křesťanku. Protože se své víry nechtěla vzdát, byla uvrhnuta do vězení, krutě mučena a nakonec zavražděna. Některé prameny uvádí, že byla odsouzena k prostituci ve veřejném domě, strážní ji tam však nedokázali přivést a nakonec ji podřízli hrdlo mečem.

Lucie je patronkou švadlen, krejčích, kočích, sklenářů a brousířů. Svatá Lucie je také ochranitelkou proti čarodějnicím. Na sv. Lucii se podle pověry všechny čarodějnice shromažďovaly na Radhošti k ďábelským rejům. Noc před svatou Lucií má pro kouzla podle lidové víry zvláštní význam. Na Lucii prý má každý sníst stroužek česneku, aby mu čarodějnice neublížila.

Lucky byly bíle oblečené osoby, se zamoučeným obličejem nebo maskou, z bílé masky na obličeji čněl dlouhý hrot, podobný čapímu zobáku. V ruce nosily peroutku z husího křídla a vařečku. Lucky kontrolovaly pořádek, neposlušné děti, dodržování půstu a zákazu draní peří a předení. Neposlušné děti Lucky klepaly vařečkou přes prsty, strašily je, vytahovaly z postelí a chtěly je nacpat do džberu nebo si je odnést. Naopak hodným dětem nadělovaly pamlsky do punčoch.

 

//www.novinky.cz/vanoce/422025-svata-lucie-noci-upije.html

//www.csfd.cz/film/365467-nase-tradice/616150-svata-barbora-a-svata-lucie