Tajemné kamenné řady

28.10.2018

Tajemné kamenné řady

 

Víte, kde se nachází pověstné české Stonehenge? Můžeme ho najít na vrchu Rovina nedaleko od Kounova. Kamenné řady jsou obrovské a úctyhodný je i počet kamenů, které je tvoří. Na plošině je v lese ukryto 14 rovnoběžných severojižních řad s více jak dva tisíci kusy křemencových kamenů nejčastěji o průměru 80 cm. Délka řad je 350 až 450 metrů. Z řad vybočují dva obří kameny – Gibbon a Pegas.  Řady objevil v roce 1934 kounovský učitel Patejdl.

Okamžitě se rozpoutala bouře dohadů, co podivná seskupení kamenů znamenají. Bohužel – do dnešních dob nemají ani vědci ani amatérští badatelé jasno co řady znamenaly. Kdo by něco tak ohromujícího dokázal vytvořit? Záhadou dodnes je, jak byli naši předci schopni tak velké kameny přemísťovat. Jedná se o prastaré megality nebo se kameny tvoří novověké meze­? Či šlo o astronomický kalendář? Podle některých teorií jde o přistávací dráhy pro mimozemské civilizace. Někdo dokonce tvrdí, že se jednalo o zvláštní způsob pěstování chmele.

Realitou však zůstává fakt, že řady kamenů v lese blízko Kounova jsou a jejich původ nepřestane jitřit lidskou fantazii.