Tajemný Pernštejn

10.4.2019

Dnes společně navštívíme jeden z nejkrásnějších moravských hradů. Hrad Pernštejn z poloviny 13. století najdeme nedaleko městečka Bystřice. Středověký „hrad hradů“ jak je někdy Pernštejn nazývaný, se tyčí na vysoké skále nad údolím. Až k němu se ale dá dojet autem i dojít od nedaleké vlakové zastávky. Mezi slavné majitele hradu patřil i renesanční šlechtic Vilém II z Pernštejna, krátce jej vlastnil i rod Lichtenštejnů, v roce 1945 byl nakonec zestátněn. Hrad uchvátí milovníky historie a středověku, nadšeni budou děti, kdy v hradě poznají pohádkový zámek z pohádky Jak se budí princezny, a pokud máte rádi tajemno a pověsti, určitě se také nebudete nudit. Pověstí se totiž k hradu vztahuje několik.  

 

V areálu hradu roste prastarý tis, ke kterému se pojí jedna z pověstí. Ještě jako hůl jej zde před zahájením stavby hradu zanechal starý pocestný, který nevěřil, že se stavitelům podaří na skále postavit hrad. Ti mu odpověděli, že nestaví z jeho víry, ale z kamene. Pocestného odpověď překvapila, zarazil proto svou hůl do země a prohlásil, že uvěří teprve, když se hůl zazelená. Během pokračující stavby se hůl ujala, zazelenala a vyrostl z ní statný tis. Od té doby se říká, že osud stromu je svázán s osudem hradu. Pokud urve vichřice stromu větev, spadne kus věže. Proto je tis pečlivě ošetřován a chráněn. Zanikne-li tis, je s Pernštejnem konec.  Naposled se tisu ulomila větev na počátku dubna 2005 a dva týdny poté podlehla hradní sýpka i s uskladněným depozitářem ničivému požáru. Jedná se tedy jen o pověst nebo je na vyprávění část pravdy?

 

Jako každý hrad i Pernštejn má svou bílou paní. A ne jednu.

Tou první je komorná Eliška. Neustále se parádila, shlížela se v zrcadle a neplnila své povinnosti. Když jednou opět chyběla na mši, všiml si toho starý mnich a šel dívku hledat. Našel ji v její komůrce jak jinak než u zrcadla. Připomněl jí začátek mše, dívka se na něj však hrubě obořila. Mnich se rozzlobil a Elišku proklel, ta se propadla do země a od té doby bloudí chodbami hradu jako Bílá paní. Od té doby jsou však prý proklatá i zrcadla na Pernštejně. Někteří tvrdí, že kletba postihla prý jen to jedno zrcadlo, do kterého se dívka dívala, ale které to je. A v čem vlastně kletba spočívá? Která žena nebo dívka se do zrcadla podívá, do roka ztratí veškerou svou krásu. Budete mít odvahu to zkusit?

 

Máme tady však ještě další bílou paní.

Je jí statečná dcera hradního pána. Když byl hrad obléhán, rozhodl se hradní pán jej vydat bez dalších bojů. Odvážná dívka však byla odhodlána plán otce překazit. Ten ji za to proklál mečem. Později se svého činu zhrozil a dal ji slavnostně pohřbít v kryptě hradní kaple. Několik dní po smutečním obřadu se chodbami začal procházet přízrak dívčí postavy. Nadobro prý zmizel až po smrti posledního potomka rodu Pernštejnů. Pověst však historikové řadí k bájím, nejsou žádné dochované záznamy, že k podobné události v minulosti došlo. Podle některých verzí se navíc jedná o majitele hradu Žibřida a k bojům došlo na přelomu 10 – 11 . století. Pernštejn byl však založen až v polovině 13. století, takže….

   

A bílá paní do třetice.

V roce 1580 navštíví dcera Jáchyma z Pernštejna Adléta hrad Veveří. Můžeme se jen domýšlet, jak návštěva probíhala, ale Adléty pobyt nezůstane bez následků. Čeká nemanželské dítě. Když chce otec vědět pravdu, dívka zapírá a přísahá, že těhotná není. Vzápětí se za trest s rachotem propadne do země. V pernštejnském rodokmenu však Jáchyma ani Adlétu nenajdeme. Je i tato pověst pouhou pohádkou? Na druhou stranu je zachované vyprávění jezuity Jana Prachovského, který ji prý roku 1626 spatřil dokonce dvakrát. Copak si tato setkání vymyslel, nebo měl halucinace?

 

Pozor si musíme dát i při prohlídce hradu. Na jedné ze zdí v komnatě je zasazená mramorová smrtící deska. Povrch malé mramorové desky pokrývá záhadná kombinace písmen a symbolů. Jde o kryptogram s datem založení hradu, kombinaci náboženských symbolů nebo důvtipně zakódovaný plán cesty k pokladu? Ať tak či tak, kdo se prý desky dotkne, ten do roka zemře. Tak tohle snad raději pokoušet nebudeme….

 

O víkendu už budou brány Pernštejna dokořán, všem, kteří si chtějí nádherný hrad prohlédnout na vlastní oči, tak nestojí nic v cestě. Ať již navštívíte hrad Pernštejn či nějaký jiný hrad nebo zámek, nezapomeňte se pozorně dívat kolem sebe. I při zdánlivě obyčejné prohlídce můžeme být svědky něčeho, co se řadí mezi jevy paranormální, záhadné a tajemné.

 

 

.