Tip na výlet: Za sv. Anežkou a kamenem, který měří konec světa

12.3.2019

 

Dlouho jsme nedávali tip na výlet, takže to dneska napravíme. Většina hradů a zámků je ještě zavřená, ale my vás vezmeme na místa, která jsou přístupná celoročně. Podíváme se do okresu Louny do městečka Panenský Týnec.

Nejstarší osídlení se datuje do pozdní doby kamenné a jméno dostal Týnec už v keltských dobách. Slovo „taun“ převzali později Germáni a u nich, stejně jako u Keltů, znamenalo sídlo hrazené, obehnané hradbami z dřevěných klád. A hradby, pak už samozřejmě kamenné, měl Panenský Týnec i ve středověku, kdy se stal významnou zastávkou na důležité obchodní stezce spojující Prahu se Saskem. V kraji vládli ve 13. a 14. století pánové ze Žerotína. Ti se rozhodli v Týnci vystavět klášter s nádherným kostelem. Žerotínové pozvali do kláštera řád klarisek, byl to tehdy teprve třetí klášter této řehole v Čechách, řehole, kterou do našich zemí přivedla dcera Přemysla Otakara I. Anežka, později svatá.

Budova kláštera dodnes v obci stojí, jen již neslouží jako klášter, v roce 1782 během josefínských reforem byl klášter zrušen. Součástí klášterního komplexu měl být také chrám. Mělo jít o skutečně monumentální trojlodní kostel, ve stylu vrcholné gotiky. Jaroslav Plichta ze Žerotína, člen družiny krále Jana Lucemburského, padl roku 1322 v bitvě u Mühldorfu. S jeho smrtí skončil jak jeho rod, tak stavba rozestavěného chrámu v Panenském Týnci. Nejedná se tedy o trosky hotové stavby, ale opravdu o monumentální rozestavěné dílo. Dokončené bylo jen kněžiště, jižní zeď s portálem a část západní zdi. Na stavbě velice pravděpodobně pracoval dokonce sám Petr Parléř, jeden ze stavitelů Svatovítské katedrály.

Podle Olgy Krumlovské stojí chrám v Panenském Týnci na velmi silné pozitivní zóně, která má schopnost přinášet optimismus, dobrou náladu, rozpustit deprese a dodat elán do života. Prý je to skvělé místo pro rekonvalescenci lidí po mozkové mrtvice, obrně a dalších nemocech mozku nebo úrazech hlavy. Podle některých psychotroniků vyzařuje na tomto místě energie s nejpozitivnějším nábojem u nás. Stačí si prý stoupnout v chrámu na to správné místo nebo si jen tak posedět v trávě uprostřed chrámu, položit si ruce na kolena nebo do klína dlaněmi vzhůru a zpívat si nebo mručet. Někteří doporučují jako nejlepší místo se silnou energií vyšlapané místo uprostřed chrámu, podle naší zkušenosti jsou však i velmi zajímavá místa přímo u zdí chrámu. Pozitivní zóna svým tvarem připomíná kříž. Duše rytíře Plichty z Žerotína údajně dokáže odradit kohokoliv, kdo by chtěl na místě chrámu postavit cokoliv jiného. 

Není také bez zajímavosti, že sem, do nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, mohly být kdysi ukryty ostatky Anežky České. Faktem je, že místo posledního odpočinku sv. Anežky neznáme. Může právě to být jedním z faktorů, proč je Panenský Týnec nabitý pozitivní energií?

K chrámu se dostanete autem, parkoviště je uprostřed městečka hned vedle chrámu.

Návštěvu Panenského Týnce doporučujeme spojit ještě s jednou krátkou zastávkou. Mezi vesničkami Telce a Klobuky můžeme hned u silnice (při cestě z Klobuk po pravé straně) v poli spatřit zkamenělého pastýře – klobucký menhir. Na místě stojí dva a půl tisíce let, je vysoký tři a půl metru a je jedním z největších menhirů ve střední Evropě.

Kdysi byl prý menhir obklopen šesti až dvanácti menšími kameny. Známá pověst říká, že pastýř při každém zvonění v kostelíku postoupí o jeden krok, který je veliký jako zrnko písku. Až přijde Zkamenělý pastýř ke kostelíku v Klobukách, nastane konec světa. Zajímavé je i to, že v době slunovratu byla prováděna měření, podle kterých byly v tento den údajně zaznamenány výkyvy geomagnetického pole. Objevují se i novodobé pověsti o magickém působení menhiru – energie strhávající volant, ovlivňující zdraví, vábící mimozemšťany. Podle jedné z pověstí se pod menhirem nachází „podzemní jezero“.

Jestli jsme vás zlákali k nedělnímu výletu, užijte si příjemnou atmostéru v chrámu sv. Anežky, nabijte si baterky uprostřed chrámového nádvoří a nezapomeňte zkontrolovat, jak daleko od Klobuk se Zkamenělý pastýř nachází.