Trpaslíci z Rynartic

26.5.2019

Pokud jsme někoho z vás inspirovali k výletu do Českého Švýcarska naším posledním článkem o Dolském mlýně, máme pro vás ještě jeden tip, kde se cestou můžete zastavit.

České Švýcarsko je zvláštní mystický kraj, kraj pískovcových skal, tajemných skalních labyrintů a hlubokých lesů. Nemělo by nás tedy překvapit, že v řadě místních názvů jsou nejrůznějšími jména a názvy trpaslíků a víl.  Pískovcová skalní města se prý kdysi trpaslíky jen hemžila, jejich klid rušili pouze lovci, dřevaři, sběrači smůly nebo uhlíři. V průběhu staletí přibývaly cesty a stezky, lidé pronikali i do dosud nepřístupných míst a to vše zasahovalo do života trpaslíků. Ti se prý stáhli do nepřístupných míst stranou od lidí a jedním z míst, kde je můžeme potkat je i právě i krajina v Českém Švýcarsku.

Trpaslík je bytost malého vzrůstu podobná člověku. Trpaslíci jsou často spojováni s podzemními prostory, hornictvím a kovářstvím. Někdo si trpaslíka představí jako dobromyslného mužíčka ze Sněhurky a sedmi trpaslíků z pohádky Walta Disneyho. Čtenář fantasy zase vidí trpaslíka jako Gimlyho z Pána prstenů. Podle pověstí trpaslíci shromažďují a střeží poklady. Někdy lidem pomáhají, ale nepoctivým mohou provádět i škodolibé kousky.

A právě nedaleko od Dolského mlýna a Jetřichovic se nalézá vesnička Rynartice. Pokud pojedete po silnici z Jetřichovic do Rynartic narazíte na Trpasličí skálu hned u silnice po levé straně kousek před Rynarticemi. Auto zaparkujte na prostranství hned pod skálou a můžete se vydat za trpaslíky. Vystoupáte po dřevěném schodišti ke skále, dál pokračujete po úzkých schodech, druhou stranou skály pak sestoupíte po kamenných schodech dolů. Schody jsou již opatřeny i zábradlím, takže s opatrností výlet s vámi mohou podniknout i děti.  

Skálu zdobí podobizny trpaslíků, celkem zde najdete sedm mužíčků, drží lucerničky, krumpáče a jiná nářadí. Někteří klečí nebo podřimují.  Jedná se o výtvor místního umělce Eduarda Vatera a jeho syna Ernsta v období od 1870 – 1903. Některé místní prameny však uvádějí dobu vzniku 1833. A jaký byl vlastně důvod tohoto pozoruhodného díla?

Žena bohatého rynartického sedláka Bretholze se jednoho podzimního rána roku 1766 vydala pěšky do nedalekých Jetřichovic. Dnes již nikdo neví, proč se na cestu vydala sama a pěšky, ať však již byl důvod jakýkoli, žena si správnou cestou nebyla zcela jistá a při návratu se ztratila v mlze. Zmatená selka si zkracovala cestu přes skálu a kamennou stráň přímo pod Rynarticemi. Osudový omyl jí málem stál život, začalo pršet a nebohá žena se z posledních sil škrábala nahoru mezi skaliska. Vtom jí prý na cestu začala svítit malá světýlka, která jí dovedla až na kraj vesnice. Selka později přísahala, že jí pomáhali trpaslíci ze skal. Jestli je to pravda nebo ne, dneska už nezjistíme, faktem však zůstává, že místní dodnes říkají, že když kolem trpasličí skály procházejí v noci, nejsou si jistí, zda jim na cestu svítí jen odlesky vytesaných trpaslíků nebo reálné postavy.

Když se budete dobře dívat kolem sebe, třeba kromě kamenných trpaslíků uvidíte i ty živé….