Upíři v Čechách?

21.2.2019

Démoni, duchové, přízraky, noční můry, vlkodlaci nebo upíři. Pro někoho postavy z hororových románů a filmů, něco, co patří jen do knih a na filmová plátna a ve skutečnosti neexistující. Pro jiného postavy, které možná, ale opravdu možná, někdy nebo někde existují, ale o jejich opravdovém bytí skutečně přesvědčen není, hezky se o nich čte, krásně se při filmech bojí, ale že by opravdu ve skutečnosti existovaly? A pak je tu další skupinka – těch, kteří vědí. S některou se jmenovaných bytostí totiž měli co do činění. Duchové, přízraky, ale upíři v Čechách? Stokerův Dracula je daleko, ale i u nás najdeme zprávy v kronikách o řádění upírů.
Kronikář Neplach ( 1322-1371) popisoval řádění upírky. Dorota Ducháčová zvaná Brodka byla obviněna z čarodějnictví, umučena a její tělo pohřbeno na rozcestí. Čarodějnice, ze které se po smrti stala upírka, údajně po smrti obcházela krajem, škrtila lidi a sála krev. Nepomohlo ani, když bylo její srdce probito olšovými kůly. Nebožka musela být spálena, teprve potom se vesničané dočkali klidu. Opravdu se Brodka po smrti změnila v upírku? Nebo zde úřadovala lidská nenávist a zloba? Kronikář Václav Neplach patřil k nejvýznamnějším učencům své doby. Studoval na boloňské univerzitě a důležitými diplomatickými úkoly ho pověřoval i Karel IV. Vymýšlel by si tak vzdělaný a vysoce postavený muž fantasticky znějící historky? Nebo byl o existenci upírů sám přesvědčen? Zápis o Brodce není jediný Neplachův zápis s upírskou tematikou. Neplach popisuje i řádění upíra Myslaty z vesničky Blov poblíž Kadaně, který se stal v jeho současnosti. Pastýř Myslata terorizoval celé okolí, každou noc obcházel okolní vesnice, vraždil lidi a mluvil neznámým jazykem. Myslata skončil podobně jako Brodka na hranici.
Za vlády Marie Terezie se habsburskou říší šíří strach z upírů. A nevyhne se ani Čechám. V Českém Krumlově žije prý v té době dokonce upíří princezna. Je jí kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenberka (1682-1741). Podezřelá je její bledost, záliba v magii i chov vlků na zámku. Po smrti kněžny ve Vídni prý lékaři vyříznou kněžnino srdce, aby se nemohla stát nemrtvou. Stane se tak na přání samotné kněžny. Obraz vznešené paní pak někdo přemaluje, důvodem je obava, aby jako démon nemohla šlechtična škodit lidem. Byla nešťastná paní nemocná a v magii hledala pouze pomoc a naději? Nebo to bylo jinak?
Posledním českým upírem je prý správce žďárského panství Alois Ulrich (1757-1817). Za svého života proslul svou krutostí. Po smrti správce si všichni oddechnou, bohužel ne na dlouho. Začnou se množit svědectví lidí, kteří tvrdí, že správce Ulricha zahlédli v černém kočáře nebo přímo na žďárském mostě. Správce prý lidi i napadá fyzicky a nakonec se objevuje i na zámku. Po otevření hrobu je správce jako živý, je mu useknuta hlava a krk i ústa jsou zasypány mákem. Je otázka, zda to pomohlo, někteří obyvatelé Žďáru tvrdí, že Ulricha je možné spatřit i dnes, jak se prochází na hřbitově. Protože však nemá již tělo, je neškodný. A byl opravdu posledním?
V roce 1966 je učiněn v Čelákovicích vzrušující objev. Je odkryto 11 hrobů s ostatky 14 osob z 11. století. Kostry mají zacpaná ústa, svázané končetiny, oddělené hlavy od těla a u některých je do země vražen osikový kůl. Jedná se o vampýrský hřbitov s protiupírskými opatřeními nebo šlo o popravené zločince?
Než s upírem živícím se krví je velice pravděpodobné, že se setkáte s energetickým upírem, který bude vysávat vaší energii ať již vědomě či nevědomě. Pokud například sedíte na kávě s kamarádkou, vás po chvíli rozbolí hlava, cítíte se unaveně, vyčerpaně a kamarádka naopak ožije a už plánuje další setkání, máte velice pravděpodobně co dělat s energetickým upírem. A klidně se může stát, že kamarádka vlastně neví, čím vám škodí. Prostě je jí s vámi dobře, protože ji krásně nabíjíte. Nebo se na vás někdo upřeně dívá, zachytíte nepříjemný pohled, zlé oči, může vás mrazit v zádech. Tak to je zase příklad naprosto vědomého útoku. Je několik možností, jak se před energetickým upírem chránit. Asi nejjednodušší je obalit se bílým světlem. Představte si, že jste v bílém vajíčku, které je všude kolem vás, nic k vám nepustí, nic se k vám nedostane. Tato ochrana funguje i při setkání s jinými entitami, takže je dobré si ji vyzkoušet a naučit se obal vizualizovat vždy, když cítíme nebezpečí. Když si budete jistí sami sebou, žádný energetický upír se k vám nedostane.